- kiedy i gdzie
- plan zawodów
- regulamin
- zgłoszenie do zawodów
- opłata wpisowego
- lista zgłoszonych uczestników
- nagrody
- koszulki
- zakwaterowanie
Ósma edycja Pucharu - zmiany w formule imprezy
Od tego roku zmieniamy nieco formułę imprezy. Dzielimy grono uczestników na dwie klasy:
- BZ (bez zmian) - pierwsza klasa to samochody z fabrycznym wyglądem i wyposażeniem, z dopuszczalnymi modyfikacjami w zakresie elementów dostępnych jako opcja zarówno fabrycznie jak i tzw. after-market, pod warunkiem zachowania zgodności 'epoki' występowania tych elementów z danym modelem/generacją samochodu.
- BO (bez ograniczeń) - druga klasa jest otwarta - w której to dopuszczamy sporą dowolność modyfikacji.
Samochody z klasy BZ walczą w swoim gronie o puchar przeznaczony dla tej klasy. Ponieważ każdy samochód kwalifikujący się do tej klasy spełnia jednocześnie wymogi udziału w klasie BO, to wszystkie samochody z obu klas walczą wspólnie o puchar dla bezwzględnie najszybszego duetu - kierowca i samochód. Teoretycznie więc jeden uczestnik imprezy może zgarnąć obydwa puchary! To chyba mało prawdopodobne, ale niemożliwe jest tylko to czego jeszcze nie spróbowano.
Kiedy i gdzie ?
Puchar Capri 2010 odbędzie się 31 lipca 2010 na torze "Kielce" w Miedzianej Górze.
Cała impreza ma charakter weekendowy - do przyjazdu zachęcamy już w piątek w godzinach późnopopołudniowych, wtedy odbędzie się trening na torze (ok. godziny 17..18). Dalsza część piątku - zajęcia integracyjne na pobliskim campingu.
Właściwe zawody rozpoczynają się w sobotę o godzinie 9:00. Czas trwania imprezy - do wieczora. Po zakończeniu zawodów przenosimy się na pobliski camping, gdzie odbywamy huczne obchody z okazji zakończenia zawodów - ognisko, piwo, kiełbasa, etc.
Niedzielny poranek i resztę dnia - po odzyskaniu stabilności w pozycji wertykalnej - spędzamy już bez planu, dla przeciwwagi złożoności organizacyjnej dnia poprzedniego.
Plan zawodów
Zawody podzielone są na dwie części: eliminacje i finały (dwa, dla każdej klasy osobno).
Eliminacje
Na eliminacje zaplanowane jest 4 lub 6 konkurencji (ilość zależna od przebiegu imprezy, ilości zgłoszonych uczestników, warunków atmosferycznych, itp), w których udział biorą wszyscy zawodnicy zgłoszeni do startu.
Celem eliminacji jest wytypowanie grupy zawodników kwalifikujących się do finału, oraz odpowiednie rozstawienie zawodników w pary finałowe, zgodnie z dalszym opisem. Wynik eliminacji nie ma wpływu na wynik końcowy finału, każdy zawodnik zakwalifikowany do finału ma takie same szanse na zwycięstwo.
Dla każdego zawodnika w każdej z konkurencji eliminacyjnych wyznaczany jest wynik tej konkurencji. Wynik jest liczbą określającą proporcję czasu uzyskanego przez danego zawodnika do czasu najlepszego zawodnika w danej konkurencji. Dla zwycięzcy konkurencji wynik ma wartość równo 1, dla następnych zawodników ma on coraz wyższą wartość. Ostateczny wynik eliminacji to średnia arytmetyczna z wyników cząstkowych uzyskanych w poszczególnych konkurencjach eliminacyjnych. Ostateczna kolejność zawodników w eliminacjach wynika z ułożenia uzyskanych wyników od najniższego do najwyższego.
W celu usprawnienia procesu przejazdów i zwiększenia ilości czasu spędzonego przez zawodników na torze a nie w pit-stopie, przyjmujemy następującą metodę: eliminację odbywają się po dwie równolegle, ale niezależnie od siebie. Zawodnik startuje najpierw w pierwszej eliminacji, po jej zakończeniu podjeżdza od razu na start do drugiej i bierze następnie udział w drugiej eliminacji. W ten sposób zalicza obydwie konkurencje po kolei.
W zależności od przebiegu imprezy i ilości uczestników, przeprowadzone zostanie 4 lub 6 eliminacji, wybranych z poniższych możliwości. Ilość przejazdów w każdej eliminacji (powtórzeń pętli) też zostanie ustalona na podstawie ilości uczestników i przebiegu imprezy - należy spodziewać się od 2 do 4 okrążeń.
Wybór tras przejazdów będzie uzależniony od preferencji uczestników imprezy. W tym celu zrobimy małe głosowanie, polegające na ustaleniu tych preferencji. Do głosowania jest mechanizm znajdujący się poniżej, przy liście uczestników.
Wariant A:
Wariant B:
Wariant C:
Wariant D:
UWAGA: przebieg eliminacji może podlegać zmianom, zależnie od okoliczności - warunków atmosferycznych, ilości uczestników, przebiegu samych zawodów, itp, itd - powyższe opisy mają charakter zamierzonego planu, jednakże organizatorzy zastrzegają sobie możliwość ich modyfikacji. W szczególności zmianie może ulec ilość powtórzeń danej eliminacji - przykładowo zamiast 2 okrążeń mogą być 3, jeżeli czas pozwoli.
Do finału klasy BZ kwalifikuje się 8 uczestników tej klasy z najlepszym wynikiem eliminacji (średniej ze wszystkich konkurencji).
Do finału klasy BO kwalifikuje się 8 uczestników z obu klas łącznie, z najlepszym wynikiem eliminacji.
W przypadku uzyskania przez część uczestników tego samego wyniku eliminacji, dającego zakwalifikowanie się do grupy finałowej większej niż przewidziana liczby uczestników, o kwalifikacji decydować będzie dogrywka.Dogrywka
Dogrywka rozgrywana jest w wypadku gdy część uczestników zakończy eliminację z takim samym rezultatem, dającym zakwalifikowanie się do grupy finałowej większej liczbie zawodników niż przewidziano w finale. Dogrywka polega na przejechaniu jednej pętli toru po zewnętrznym owalu. Uzyskanie lepszego czasu od konkurenta daje kwalifikację do finału.
Finał
Finał to właściwie dwa finały, jeden w klasie BZ i drugi BO.
8 zawodników klasy BZ najpierw walczy o puchar w swojej klasie.
Następnie 8 zawodników z obu klas łącznie walczy o puchar dla bezwzględnie najszybszego.
Finał polega na rozegraniu systemem pucharowym wyścigów pomiędzy parami, które indywidualnie ścigają się na owalu toru na tzw. "dochodzenie" - startując równocześnie z przeciwległych stron toru, i pokonując ilość okrążeń zależną od etapu finału. W 1/4 finału zawodnicy pokonują 3 okrążenia, w półfinale i finale przewidziane są 4 okrążenia. Wyścig trwa do momentu osiągnięcia mety pierwszy z samochodów, lub dojście do rywala na odległość 100 metrów. Zwycięzca w danej parze przechodzi do następnego poziomu rozgrywek finałowych, przegrany odpada z zawodów.
Dobieranie zawodników w pary odbywa się w następujący sposób: pierwszy zawodnik eliminacji startuje z ostatnim zakwalifikowanym, drugi z przedostatnim, itd. według poniższego schematu. W finale wszyscy zawodnicy mają równe szanse, niezależnie od wyniku kwalifikacji. Wyniki kwalifikacji wpływają jedynie na rozstawienie w pary finałowe.
1/8 finału | ćwierćfinały | półfinały | finał |
X1: E1-E16 | C1: X1-X8 | P1: C1-C4 | F: P1-P2 |
X2: E2-E15 | |||
X3: E3-E14 | C2: X2-X7 | ||
X4: E4-E13 | |||
X5: E5-E12 | C3: X3-X6 | P2: C2-C3 | |
X6: E6-E11 | |||
X7: E7-E10 | C4: X4-X5 | ||
X8: E8-E9 |
Taki system zapewnia największe prawdopodobieństwo spotkania się w ostatnim wyścigu (finale A) dwóch najlepszych zawodników, celem uzyskania możliwie największej atrakcyjności finału. Zwycięzca zdobywa puchar. W celu wyznaczenia zawodników zajmujących miejsca trzecie i czwarte rozgrywany jest dodatkowy wyścig (finał B) pomiędzy przegranymi z półfinałów. Wyścig ten odbywa się przed wyścigiem finału A. Klasyfikacja prowadzona jest dla wszystkich zawodników - dalsze miejsca zajmują zawodnicy którzy dotarli do kolejnych poziomów rozgrywek finałowych, na danym równoległym poziomie o miejscu decyduje wynik z eliminacji.
Regulamin Pucharu Capri 2010
- Organizatorzy
- Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie capri.pl
- Uczestnicy zawodów
-
Do udziału w zawodach dopuszcza się wyłącznie następujące
samochody marki Ford:
- Capri (wszystkie wersje i odmiany z nadwoziami produkcji europejskiej),
- wszystkie europejskie modele Forda poprzedzające pojawienie się Capri (grudzień 1968),
- europejskie modele Forda wprowadzone do produkcji po premierze Capri (grudzień 1968), ale wycofane z produkcji przed wyprodukowaniem ostatniego europejskiego Capri (a więc: Taunus, Cortina, Consul/Granada, Escort Mk I/II).
-
Klasyfikacja prowadzona jest w dwóch klasach:
- BZ (bez zmian) - samochody w duchu epoki, z zachowaniem specyfikacji fabrycznej, z dopuszczalnymi modyfikacjami w postaci rozwiązań technicznych zgodnych ze stanem techniki z lat produkcji danego samochodu,
- BO (bez ograniczeń) - otwartej, gdzie dopuszczalny jest szerszy zakres modyfikacji.
O ostatecznej klasyfikacji uczestnika w danej klasie decyduje organizator, na podstawie oceny spełnienia wymogów opisanych poniżej. -
Warunki dopuszczenia do klasy BZ są następujące: samochód musi mieć wygląd
i konstrukcję zgodną ze specyfikacją fabryczną, z dopuszczeniem modyfikacji
polegających na zastosowaniu elementów dostępnych jako opcja fabryczna lub
dostępna na rynku w latach produkcji danego modelu (tzw. after-market).
W szzczególności wymagane są:- Fabryczna konstrukcja zawieszenia i układu kierowniczego, bez zmian polegających na użyciu elementów innych niż stosowane w danym modelu (np. elektryczne wspomaganie układu kierowniczego).
- Fabryczna konstrukcja układu hamulcowego, bez zmian polegających na użyciu elementów o innej konstrukcji (np. zamiana hamulców bębnowych na tarczowe, zmiana typu wspomagania układu hamulcowego). Dopuszczalna jest zmiana hamulców w ramach tego samego modelu, czyli np. zastosowanie tarcz wentylowanych w modelu fabrycznie wyposażonym w tarcze niewentylowane, czy też zmiana rozmiaru tarcz/bębnów w ramach części stosowanych w tym samym modelu.
-
Silnik właściwego typu i pojemności, który był stosowany
w danym modelu i generacji tego modelu.
Przypadki wykluczone:- silnik niestosowany w danym modelu w ogóle (np. 2.9 V6 EFI),
- silnik niestosowany w danej generacji modelu (np. 2.8i V6 MFI w Capri I),
- zmiany w układzie zasilania/dolotu/wydechu silnika (zmiana układu wtrysk - gaźnik, nieepokowe turbo, NOS, wydech o zmienionej konfiguracji).
- kolektor / gaźniki występujące w danym modelu lub pasujące bez modyfikacji,
- kolektor / gaźniki występujące jako opcja after-market w danym czasie, jak np. podwójne gaźniki do OHC, potrójne gaźniki do V6,
- kolektor wydechowy tzw. baran,
- zmiana filtru powietrza i obudowy na inne, dostępne typowo na rynku jako opcja dla danego modelu.
- Fabryczna konstrukcja układu przeniesienia napędu, bez zmian polegających na zastosowaniu elementów innych niż stosowane w danym modelu (w szczególności skrzynia biegów i tylny most).
- Felgi w typie i rozmiarze stosowanym fabrycznie, lub felgi dostępne na rynku w latach produkcji samochodu (Minilite, Wolfrace, itd, o ile jest to typ fabrycznie odpowiedni dla danego modelu bez potrzeby zastosowania dodatkowych dystansów / modyfikacji piast).
-
Nadwozie w oryginalnym wyglądzie, bez modyfikacji i bez istotnych
zmian schematu malowania (np. płomienie) i typu lakieru (np. smoła naniesiona wałkiem).
Dopuszczalne są:- spojlery/poszerzenia dedykowane dla danego modelu, zamontowane zgodnie zgodnie z przeznaczeniem i z zachowaniem dostatecznej estetyki,
- dowolna antena radiowa,
- nieoryginalny szyberdach (to jest zmiana nad którą można ubolewać, ale jest zwykle nieodwracalna w ramach sensownych środków, wbrew dobrej woli właściciela),
- zmiana koloru.
- Wnętrze nie odbiegające istotnie od fabrycznego wyglądu i kompletacji właściwej dla danego modelu. Dopuszczalna jest np. zmiana kierownicy i dźwigni zmiany biegów, odnowienie tapicerki z zachowaniem ogólnego wyglądu zgodnego z oryginałem, ale niedopuszczalne są istotne braki wyposażenia, niedyskretnie zamontowane nowoczesne audio, tapicerka radykalnie odbiegająca od fabrycznego stylu / koloru.
- Wszelkie inne modyfikacje wymagają indywidualnego rozpatrzenia.
-
Warunki dopuszczenia do klasy otwartej:
- silnik inny niż oryginalny: dowolny silnik firmy Ford,
- dowolne modyfikacje, które nie powodują dyskwalifikacji na typowym okresowym przeglądzie technicznym,
- inne, uzgodnione wcześniej indywidualnie z organizatorem zawodów.
- Samochód zgłoszony do zawodów może startować tylko z jednym numerem startowym.
- Samochodem zgłoszonym do zawodów może kierować wyłącznie właściciel samochodu, lub jego główny użytkownik. W tym drugim wypadku, zgłoszenia są rozpatrywane indywidualnie, po przedstawieniu przekonującego wyjaśnienia.
-
Warunkiem dopuszczenia kierowcy i samochodu do zawodów jest:
- ważny przegląd techniczny,
- ważne ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej,
- ważne prawo jazdy,
- posiadanie gaśnicy samochodowej,
- posiadanie przez kierowcę kasku.
-
Do udziału w zawodach dopuszcza się wyłącznie następujące
samochody marki Ford:
- Zgłoszenia i wpisowe
- Uczestnicwo w zawodach wymaga wcześniejszego zgłoszenia i opłaty wpisowego do 25.07.2010.
- Wpisowe podlega zwrotowi wyłącznie w przypadkach zawinionych przez organizatorów.
- Zasady przyjmowania zgłoszeń:
- limit ilości uczestników zawodów: 70
- pierwszeństwo w udziale w zawodach mają członkowie Stowarzyszenia capri.pl, którzy zgłosili swój udział i opłacili wpisowe,
- w następnej kolejności lista startujących uzupełniana jest pozostałymi zgłoszeniami,
- jeżeli ilość zgłoszeń przekroczy limit uczestników zawodów, decyduje kolejność zgłoszeń.
- Przebieg zawodów
- Zawody odbywają się 31.07.2010 na torze Automobilklubu Kieleckiego w Miedzianej Górze (tor "Kielce").
- Zawody rozpoczynają się o godzinie 9:00.
- Zawodnik zjawia się na torze z wydrukowanym, wypełnionym i własnoręcznie podpisanym formularzem zgłoszeniowym (zostanie on udostępniony zawodnikom w formie elektronicznej).
- Zawodnik ma obowiązek posiadać przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty opisane w warunkach dopuszczenia do startu.
- Zawody podzielone są na dwie części: eliminacje i finał osobny dla każdej z klas. W eliminacjach biorą udział wszyscy zgłoszeni uczestnicy, do finałów kwalifikuje się po 8 uczestników z najlepszym wynikiem uzyskanym w eliminacjach w danych klasach.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do modyfikacji konkurencji zależnie od ilości uczestników, przebiegu zawodów, warunków atmosferycznych i innych nieprzewidzianych okoliczności.
- Przepisy ogólne i bezpieczeństwo
- Uczestnicy zawodów zobowiązani są do przestrzegania prawa oraz zasad współżycia społecznego.
- Uczestnicy zawodów zobowiązani są do wykonywania poleceń organizatorów, prowadzącego zawody oraz przedstawicieli Automobilklubu Kieleckiego. W szczególności dotyczy to instrukcji postępowania przy podjeździe do startu oraz przy parkowaniu samochodu po zakończeniu jazdy.
- Kierowca zostanie dopuszczony do startu wyłącznie w założonym kasku i w zapiętych pasach bezpieczeństwa oraz z widocznym numerem startowym na samochodzie.
- Kierowca zobowiązany jest do niezwłocznego bezpiecznego zatrzymania pojazdu w reakcji na sygnał flagą otrzymany od obsługi zawodów.
- Zabrania się jazdy pod prąd w parku maszyn i na wjeździe na tor, pod rygorem wykluczenia z zawodów. W wyjątkowych przypadkach jazda pod prąd dopuszczalna jest wyłącznie przy współpracy obsługi zawodów.
- W przypadku awarii lub unieruchomienia pojazdu można go opuścić wyłącznie gdy na torze nie ma innego pojazdu w ruchu lub w przypadku zagrożenia pożarem. W samochodzie należy włączyć światła awaryjne i w miarę możliwości zjechać poza obszar drogi.
- Zabrania się zatrzymywania sprawnego samochodu bezpośrednio na torze.
- Kary regulaminowe
- Błędy w trakcie konkurencji:
- potrącenie lub przesunięcie pachołka - 5 sekund kary
- falstart - 5 sekund kary
- pomylenie trasy przejazdu na niekorzyść zawodnika: brak kary
- pomylenie trasy przejazdu na korzyść zawodnika: 150% czasu zwycięzcy danej konkurencji lub czas najwolniejszego przejazdu w danej konkurencji plus 5 sekund, jeśli ten czas jest większy niż 150% czasu zwycięzcy
- pominięcie startu w konkurencji - brak klasyfikacji
-
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dyskwalifikacji i wykluczenia
z zawodów uczestników w następujących przypadkach:
- niestosowania się do poleceń organizatorów, prowadzącego zawody lub przedstawicieli Automobilklubu Kieleckiego,
- przejazdu bez kasku lub zapiętych pasów bezpieczeństwa,
- niebezpiecznych manewrów w parku maszyn i na dojazdach do toru,
- niesportowego i niekulturalnego zachowania się,
- nieusprawiedliwionego spóźnienia się na start do poszczególnych konkurencji.
- Błędy w trakcie konkurencji:
- Odpowiedzialność
- Uczestnik zawodów bierze w nich udział na własną odpowiedzialność i zrzeka się bazwarunkowo wszelkich roszczeń cywilno-prawnych w stosunku do organizatorów w związku z uszczerbkami majątkowymi i niemajątkowymi mogącymi powstać w trakcie i w związku z trwaniem zawodów i treningu przed zawodami.
Zgłoszenia i wpisowe
Zgłoszenia przyjmowane są do 25.07.2010.
Przed zgłoszeniem proszę się upewnić że posiadany samochód spełnia warunki regulaminowe. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt: puchar@capri.pl.
UWAGA: warunki podziału na klasy są prawdopodobnie brzmiące dość rygorystycznie, ale należy je potraktować jako wykładnię pewnej idei, a nie czarno-białe reguły. Wszelkie odstępstwa podlegają indywidualnej ocenie i prosimy nie wahać się podejmować uzgodnień w w przypadku modyfikacji technicznych samochodu mogących stwarzać wątpliwości (np. nieomówione modyfikacje w klasie oryginał, silnik produkcji innej niż Ford w klasie otwartej, itp).
Wątpliwości rozwiewamy za pomocą email'a: puchar@capri.pl.
Zgłoszenie do zawodów wymaga:
-
wysłania zgłoszenia za pomocą poniższego formularza - co
oznacza akceptację regulaminu. Po zgłoszeniu wpis pojawi się na liście zgłoszonych zawodników.
Z listy zgłoszeń można się w każdej chwili wycofać.
zgłoszenie udziału dostępne dla zarejestowanych użytkowników capri.pl
-
opłacenia wpisowego
Wpłata wpisowego będzie miała miejsce przed zawodami. Wysokość wpisowego zostanie jeszcze dokładnie określona - budżet imprezy zostaje zwykle domknięty po określeniu liczby startujących zawodników. Wysokość wpisowego nie powinna przekroczyć 100zł, ale w razie gdyby jednak okazało się więcej i komuś to nie odpowiadało, można się wycofać z udziału bez komplikacji.
Jeżeli uczestnik ma ochotę na rezerwację konkretnego numeru startowego, proszę przesyłać zgłoszenia na adres puchar@capri.pl. Pierwszeństwo do rezerwacji numerów mają uczestnicy Pucharu z zeszłych lat, którzy mieli już dany numer startowy.
Lista zgłoszonych uczestników
Ilość zgłoszeń od członków Stowarzyszenia capri.pl: 24
Ilość pozostałych zgłoszeń: 23
Głosowanie na eliminacje (najwyższa ilość punktów oznacza najwyższą preferencję):
A: 0 pkt
B: 0 pkt
C: 0 pkt
D: 0 pkt
Nagrody
Fundator nagród:
Koszulki pucharowe
Na okoliczność Pucharu będą koszulki, wzór jak zwykle nieznany :) Dystrybucja koszulek wyłącznie na miejscu. Zamówienia na koszulki można składać za pomocą koszulkomatu.
Zakwaterowanie
Pole namiotowe
Pole namiotowe praktycznie graniczy z torem, i na tym polu urządzamy wręczenie pucharu i ognisko po zakończeniu zawodów. Na polu namiotowym, jak to na polu namiotowym, można postawić namiot, spać w samochodzie, obok samochodu, są również domki campingowe.
Motel Tor "Kielce"
W budynku przy torze jest motel, w którym można wynająć pokoje.
--
Komitet organizacyjny igrzysk:
Michał Konieczny
Andrzej Górecki
Jacek Szczyrba
Adam Lewandowski